Drewniane domki, szałasy, domy regionalne

Monthly Archives: Październik 2015

Przytulny dom

Definicje domu, jako miejsca zamieszkania mogą być różnorodne. Przeważnie postrzegamy go bowiem jako przytulny i rodzinny azyl, do którego zawsze miło się wraca i w którym czujemy się w pełni bezpiecznie, oraz komfortowo. Dlatego też dokonując zakupu domu, preferujemy te projekty które w pełni spełniają nasze oczekiwania i posiadają w sobie cos magicznego i wyjątkowego. Coraz częściej osoby pragnące przeprowadzić się do swojego własnego domu, decydują się na jego budowę, zamiast zakupu gotowych już budynków. Budowa nieruchomości umożliwia bowiem dostosowanie jej wyglądu do naszych potrzeb i realizację marzeń, zarówno w zakresie konstrukcji jak i w zakresie dekoracji, oraz rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń i ich wielkości. Wśród projektów domów, które są bardzo różnorodne i urozmaicone, dominują w ostatnim czasie domy z drewna. Jeśli bowiem wyobrazimy sobie najbardziej przytulne miejsce, które stanowiłoby nasz azyl, to właśnie taki projekt odpowiada tym marzeniom. Nawet osoby o sprecyzowanych wymaganiach w stosunku do działań budowlanych, oglądając gotowe projekty, zmienia swoje zdanie po natrafieniu na projekt domu z drewna. Ma on w sobie bowiem coś magicznego i zachęcającego, co skłania do realizacji właśnie tego wzoru.

Tradycja Zakopanego

Domy z drewna mają niewątpliwie swój urokliwy klimat i charakter. Każdy region w danym kraju ma swoja charakterystykę budownictwa, domy z drewna możemy spotkać najczęściej w Zakopanem i jego okolicach czyli w polskich górach. Górale od najmłodszych lat wychowywani są w duchu tradycji i praktycznie na przestrzeni lat budownictwo w naszej stolicy polskich gór nie uległo zmianie. Domy z drewna są tutaj bardzo popularne i praktycznie każdy typowy góral jeśli ma możliwość to buduje sobie taki domek. Domy z drewna wyglądają przepięknie na tle górskich krajobrazów, urządzenie takiego domu na typ góralski dodaje mu wyjątkowy charakter. W takim domu czujemy się ciepło i bezpiecznie, szczególnie w zimie gdy możemy całą rodzina zasiąść przy palącym się kominku i opowiadać przeróżne historie, tak właśnie swój wolny czas najbardziej lubią spędzać górale w ciepłej i domowej atmosferze w gronie rodzinnym. Rodzina dla górali jest czymś wyjątkowym dającym im chęci do życia. Życie w górach bardzo różni się od tego w mieście. Górale żyją w zgodzie z naturą i cenią sobie zupełnie inne wartości od ludzi z miasta. Wola oni żyć spokojnie w harmonii z otaczającym ich światem, z czystym sumieniem. To daje im prawdziwe szczęście.

Drewno

Trudno powiedzieć, w którym momencie, ale ktoś ogłosił, że drewno to coś przestarzałego i teraz wszyscy muszą iść do przodu. Zacząć używać nowych technologii do budowania, a drewno niech idzie do palenia. Człowiek zapewne nagle zapomniał, że ludzie dawniej mieli tylko ten budulec i jakoś sobie radzili. Mało tego wtedy nie było takich możliwości żeby połączyć drewno i nowoczesność. Setki lat temu zimy były o wiele gorsze niż teraz, ludzie nie posiadali nowoczesnych pieców do grzania, a jakoś sobie radzili. Drewno to najlepszy materiałem budulcowym, jaki można używać. Warto jest budować domy z drewna, bo są one nie tylko ciepłe, ale również bardzo estetyczne. Góralskie domy budzą uśmiech na twarzy tak ładnie wyglądają. Kto nie spał w takim domu nie ma zielonego pojęcia, jaki panuje w nim klimat. Powietrze jest całkiem inne niż w murowanym domu. Taki dom jest o niebo cieplejszy i nie trzeba go zaraz owiać całego styropianem i tynkować. Stawiamy go i jest gotowy do zamieszkania. W zależności od rodzaju drewna będzie ustalana cena za każdy metr domu. Im lepsze i grubsze bale tym cena wyższa, ale za to dom będzie wyglądał o wiele lepiej i będziemy mieli gwarancję, że zimą na pewno nie zmarzniemy.

Budowanie domu

Jeśli ktoś zastanawia się z czego ma wybudować dom to powinien rozważyć możliwość wybudowania domu z drewna. Nie ma lepszego materiału budowlanego, który nie wymaga tylu zabiegów. Cegła, pustaki wymagają murowania i odpowiedniego ocieplenia. Jeśli się tego nie zrobi to nie ma co liczyć na to, że dom będzie ciepłe. Cała energie będzie uciekała, a my będziemy za to płacić. Drewno to całkiem inna historia. Kto zastosuje drewno ten na pewno nie będzie żałował. Trudno powiedzieć, dlaczego tak się przyjęło w naszym kraju ze jak budujemy domy z drewna to na działkę. W Skandynawii nikt nie chce słyszeć o innych domach jak drewniane, bo one dają największe możliwości. Tam gdzie jest bardzo zimno tam takie domy nie będą zastąpione niczym innym. W naszym klimacie zimno jest przez siedem miesięcy w roku. Wydajemy na opał bardzo dużo pieniędzy, a gdyby tak zastosować drewno człowiek nie tylko zaoszczędziłby sporo pieniędzy na opał, ale również byłby o wiele bardziej zdrowy. Domy drewniane są zdrowe z natury, bo pochodzą z naturalnego budulca. Człowiek nie wdycha zbędnej chemii jak to bywa w przypadku domów murowanych. Jeśli dom zostanie dobrze postawiony to będziemy się z niego cieszyć przez długie lata.