Drewniane domki, szałasy, domy regionalne

Monthly Archives: Listopad 2015

Stary dom

straw-bales-775794_640Na wsiach można spotkać stare drewniane domy, które mimo tego, że mają niekiedy więcej niż sto lat nadal stoją. Dzisiejsze domy raczej nie będą miały tyle szczęścia, bo nie ma już takiego drewna jakie było kiedyś. Jeśli stary dom był postawiony na wysokim fundamencie to spokojnie wytrzyma wszystkie trudy jakie stawia mu natura. Taki dom ma same plusy i najlepiej o tym wiedzą Skandynawowie, którzy nie wyobrażają sobie mieszkania w innym rodzaju domu. Nie ma się co im dziwić skoro cenią sobie komfort, ciepło i niesamowity klimat. W takim domu jest całkowicie inne powietrze niż w domu murowanym. Drewno to najcieplejszy i najbardziej naturalny ze wszystkich budulców. Nie ma się co dziwić, że od setek lat ludzie budowali takie domy. Dzisiaj przyszła moda na dom z cegły i wcale nie ma się z czego cieszyć. Taki dom jest zdecydowanie gorszy od drewnianego. Kto raz zamieszkał w drewnianym domu ten nigdy nie będzie chciał o innym słyszeć. Tego nie da się opisać to trzeba poczuć na własnej skórze. Dom z zewnątrz wyglądać może skromnie, ale nikt nie powiedział, że w środku nie może być jak pałac. To nasza sprawa w jakim stylu taki dom zostanie urządzony. Najważniejsze żeby był trwały i bardzo solidny.

Do przeniesienia

wooden-houses-375846_640W Internecie można znaleźć wiele ofert na domy do przeniesienia. Mowa oczywiście o domach drewnianych. Niektóre z nich to prawdziwe dworki, które mają po kilkaset metrów kwadratowych powierzchni. Za taki dom trzeba dać sporo pieniędzy, ale postawienie go w normalnym systemie to wydatki setek tysięcy złotych. Zdecydowanie lepiej jest dać trzydzieści tysięcy za taki dom i mieć go na swojej działce. To jest właśnie warunek, że trzeba mieć działkę i plan budowy. Oczywiście wszystkie pozwolenia to sprawa oczywista i wszyscy o tym wiedzą. Najtańsze domy można kupić za niewielkie pieniądze dlatego bardzo dużo ludzi decyduje się na taką formę kupna domu. Jeśli trafimy na profesjonalną firmę to bardzo szybko wykona ona dla nas pracę i będziemy mogli zacząć się urządzać. Postawienie domu wcale nie jest takie drogie. Trzeba jedynie do tego wszystkie doliczyć koszty tych elementów, które nie nadają się do użytku. Dobrym rozwiązaniem jest kupno dwóch domów, bo wtedy na pewno uda się wybrać dobre drewno, a to co zostanie przeznaczymy na opał. Takie przesezonowane drewno pali się idealnie. Jak widać drewniany dom można postawić bardzo tanio. Warto się zainteresować tym interesującym tematem, bo to nam się opłaci.

Sezonowe

slovenia-937955_640Czym różni się dom z drewna sezonowy od całorocznego? Przede wszystkim użytymi materiałami do produkcji. Dom sezonowy kojarzy nam się najbardziej z małym domkiem na działce. Można wybierać różnej wielkości domy tak żeby nam to odpowiadało i żeby zmieściło się na naszej działce. Jeśli ktoś chce może mieć nawet mały domek, ale z prawdziwego całego bala. Koszt postawienia domu będzie bardzo wysoki nawet jeśli będzie on miał powierzchnie dwudziestu metrów. Najczęściej spotykamy domy o bardzo malej powierzchni zrobione z bala pięć czy dziesięć centymetrów. Nie jest to zbyt dużo, ale jeśli będziemy w domu przebywać tylko okazjonalnie, a na jesień zakończymy sezon grillowy to szkoda wydawać pieniądze na coś większego.  Stawianie takiego domu zajmuje dosłownie kilka dni, bo składa się on z gotowych elementów. Im będzie mniejszy tym szybciej będzie można go postawić. Ważne jest to żeby był on stabilny i żeby był dokładnie takiej wielkości jaka nam odpowiada.  Dom z drewna to ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które chcą mieć ciepły dom i taki, który będzie szybko postawiony. Zawsze dom sezonowy można ocieplić wełną mineralną i zrobić z niego dom całoroczny. Trochę będzie to kosztowało, ale można będzie w nim spać nawet zimą.

Całoroczne

vimmerby-900955_640Dom drewniany całoroczny to miejsce, w którym nie tylko będziemy się dobrze czuć ze względu na specyficzny klimat, ale również będzie nam ciepło nawet w największe mrozy. Drewno zawsze jest ciepłe i to jest jego wielki plus. To dlatego ludzie od wieków budowali właśnie drewniane domy. Po za tym dom z drewna ma to coś w sobie co największa i najlepsza willa z cegły czy innego materiału nie będzie nigdy miała. Przyciągają nas drewniane domy, na które znowu wróciła moda. To akurat dobry objaw, bo człowiek powinien nie tylko kierować się modą, ale również tym co jest mu potrzebne w danej chwili. Drewniany dom, który będzie dobrze postawiony i ocieplony to naprawdę niesamowity budynek. Im będzie większy tym lepiej wygląda i może w nim pomieścić się więcej osób. Obecnie można spotkać na obrzeżach miast ogromne drewniane karczmy, które oferują tradycyjne jedzenie. Te drewniane karczmy pokryte są strzechą dzięki czemu wyglądają jeszcze bardziej oryginalnie. Warto stawiać drewniane domy, bo są one bardzo trwale. Wybierajmy najlepsze gatunkowo drzewo i dobrze je zabezpieczajmy, a wtedy na pewno będziemy mogli spać spokojnie. Taki dom przetrwa wiele, wiele lat i jeszcze nasze wnuki będą mogły w nim mieszkać. Trwałość przy dzisiejszych cenach jest bardzo ważna.

Z bala

wooden-214759_640Prawdziwy dom drewniany powinien być postawiony z bali. Nie z desek czy jakiś małych balików o średnicy kilku centymetrów. Prawdzie domy są stawiane z całym bali niepociętych na pół. Po pierwsze taki dom to niesamowita ozdoba okolicy, a po drugie taki dom jest bardzo ciepły. Przemrożenie tak grubych bali graniczy praktycznie z cudem. Bal może mieć średnice dwudziestu, a nawet przeszło trzydziestu centymetrów. Wszystko zależne jest od tego czy kogoś będzie stać na takie bale i czy właśnie w taki sposób widzi swój dom. Bale powinny być suszone i to kilka lat. Jeśli ktoś postawi dom ze świeżego drewna to za rok będzie miał wszystko tak powyginane i rozszczelnione, że wiatr będzie mu hulał po domu. Wszystko wymaga czasu, dlatego bale drewniane są takie drogie. Muszą poleżeć i to często jest w suszarni. Zanim kupimy bale na dom dobrze byłoby sprawdzić specjalnym urządzeniem ich wilgotność. Wtedy będziemy mieli 100% pewności, że wszystko będzie dobrze podczas budowy domu. Dom z bala jest drogi, ale z drugiej strony jest tak efektowny, że nic nie jest wstanie go przebić. To właśnie, dlatego osoby, które mają sporo pieniędzy budują sobie takie wyjątkowe domy w wielu zakątkach naszego kraju.

Wykonanie

Zrobienie w dobry sposób domu drewnianego nie jest łatwym zadaniem. Wszystko powinno zacząć się od znalezienie kogoś kto nam wykona projekt. Mając projekt trzeba będzie poszukać firmy, która wykona dla nas taki dom jaki chcemy. Jedni będą chcieli postawić małe kilku czy kilkunastometrowe domki na działce tylko po to żeby można było latem posiedzieć z rodziną i znajomymi. Z kolei ktoś inny wybuduje ogromny dom, w którym będzie mogła mieszkać niejedna rodzina. To wszytko zależne jest od potrzeb jakie mamy. Duży dom wygląda na pewno bardzo oryginalnie, ale za to sporo kosztuje. Drewno jest dzisiaj drogie zwłaszcza bale, z których powinien być zbudowany prawdziwy dom. Góralskie domy podobają się wszystkim i to jest właśnie powód, dla którego jedziemy w góry. Spanie w murowanym domu nie daje takich efektów jak dom drewniany.  Firma Krota stawia nam dom powinna podchodzić do tego bardzo sumiennie i rzetelnie. Dom drewniany jeśli będzie dobrze postawiony to jest wstanie spokojnie przetrwać sto lat. Na wsiach widać stare modrzewiowe domy, które mają się nadal bardzo dobrze i nic nie wskazuje na to żeby coś się zmieniło w najbliższym czasie. Dom musi być solidny, bo kosztuje nas bardzo dużo pieniędzy.