Drewniane domki, szałasy, domy regionalne

Monthly Archives: Maj 2016

Technologia szkieletowa

Technologia szkieletowa budowy domów, to nic innego jak jeden ze sposobów w jaki budowane są domy drewniane. Umożliwia ona wybudowanie solidnego budynku mieszkalnego w bardzo krótkim czasie. Jest to tak zwana technologia sucha – dom praktycznie od razu po jego postawieniu nadaje się do zamieszkania. Nie jest wymagany dłuższy czas osuszania go. Również ważne jest to, że wybudowanie domu drewnianego w technologii szkieletowej nie wymaga zbyt dużego nakładu finansowego. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań takie budynki są również bardzo ergonomiczne, dzięki czemu w okresie zimowym jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. W jaki sposób buduje się w technologii szkieletowej? Podstawą konstrukcji takich domów są drewniane deski, pomiędzy którymi szczelnie umieszczany jest materiał termoizolacyjny. Ścianki działowe stawiane w technologii szkieletowej charakteryzują się wyjątkową lekkością, a przy tym są bardzo wytrzymałe. Przy wyborze ekipy budowlanej warto zapytać o wcześniejsze referencje, tak aby mieć pewność, że nasze cztery kąty zostaną postawione zgodnie ze sztuką budowlaną i nie będziemy musieli obawiać się żadnych awarii. Lepiej zawsze wcześniej poświęcić odrobinę czasu na rozeznanie się w temacie, niż później żałować.

Jak ogrzewać dom drewniany

Co prawda w ostatnich latach zimy w Polsce były dosyć łagodne, dalekie od tych sprzed kilkudziesięciu lat, gdy temperatura w zimowych miesiącach potrafiła spaść sporo poniżej zera, to jednak przezorny zawsze ubezpieczony i warto zapoznać się z optymalnymi rozwiązaniami dotyczącymi ogrzewania domów drewnianych. Dobra wiadomość jest taka, że domy wykonane z bali drewnianych nie mają żadnych technicznych przeciwwskazań do zastosowania takich czy innych technologii ogrzewania pomieszczeń. Równie dobrze sprawdzi się tradycyjny kominek, jak i ogrzewanie pomieszczeń prądem. To jakie rozwiązanie wybierzesz zależy wyłącznie od ciebie i zasobności twojego portfela. Przy wyborze rodzaju ogrzewania weź pod uwagę trendy cen paliw grzewczych z przestrzeni ostatniego dziesięciolecia. Warto również pomyśleć o tym, aby pójść za modą i do ogrzewania domu drewnianego zastosować odnawialne źródła energii takie jak chociażby solary słoneczne montowane na dachu. Budując dom warto zadbać o to, aby zastosować energooszczędne rozwiązania. Należy dobrze uszczelnić otwory okienne, tak aby niepotrzebnie nie uciekało przez nie ciepło. Aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, pamiętaj także o tym, aby planując meblowanie domu nie zastawić kaloryferów!

Dlaczego warto wybudować dom drewniany?

Jedną z kluczowych zalet domu wybudowanego z drewna jest to, iż jako materiał budowlany wykorzystywany jest surowiec odnawialny. Dzięki temu nasz dom będzie przyjazny dla środowiska i matka natura będzie nam po wsze czasy wdzięczna za to, że nie obarczymy jej kolejnymi materiałami sztucznymi. Domy wykonane z drewna posiadają również lekką konstrukcję, nie są tak toporne jak te wykonane z betonu czy pustaków. Drewno jest materiałem bardzo plastycznym, dzięki temu można pozwolić sobie na wymyślne wykończenie detali, które będą cieszyły oko zarówno nasze jak i naszych sąsiadów. Wyjątkowo korzystnie wypada również porównanie kosztów budowy domu drewnianego oraz domów budowanych metodami tradycyjnymi. Okazuje się bowiem, że domy drewniane potrafią być nawet o jedną trzecią tańsze. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przykład na luksusowe wyposażenie wnętrz, Wbrew obiegowej opinii, domy wykonane z drewna są bardzo bezpiecznie w użytkowaniu, oczywiście pod warunkiem, że przy ich budowie zadbamy o to, aby zostały wykonane z drewna najlepszej jakości posiadającego wysoką odporność na ogień. Ostatnią kwestią, która przemawia za wyborem domów wykonanych z bali jest czas ich budowy. Sprawna ekipa jest w stanie postawić budynek już w niecałe dwa miesiące.